widok aparatu rtg orthophos sl

Chcesz dokładnie sprawdzić stan swojego uzębienia? Wybierasz się do ortodonty? Twoje dziecko rozpoczyna leczenie wady zgryzu?
Zarejestruj się na specjalistyczne badania RTG wykonywane na najnowszym sprzęcie.

Zdjęcie pantomograficzne (rtg pantomograficzne, panorama)

Zdjęcie pantomograficzne to skrócona nazwa na zdjęcie rentgenowskie twarzoczaszki (RTG panoramiczne zębów, potocznie nazywane panoramą). Badanie jest wykorzystywane w stomatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Przyrząd, za pomocą którego wykonuje się zdjęcie, nazywany jest pantomografem. Rezultatem takiego badania jest dokładne zdjęcie warstw twarzoczaszki, na którym widoczne są nie tylko zęby, ale również tkanki je otaczające, w tym kości. Co istotne koszt wykonania zdjęcia pantomograficznego nie jest bardzo wysoki, a może pomóc znaleźć źródło naszej dolegliwości i zaplanować dalsze leczenie.
Koszt badania w pracowni RTG Centrum Stomatologii Szkolnej to 75zł

Kiedy wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Istnieje wiele wskazań do wykonania zdjęcia pantomograficznego. Jednym z nich jest planowany zabieg usunięcia zębów (ekstrakcja). Dzięki zdjęciu można określić dokładny kształt zęba, jego stosunek do struktur oraz sąsiednich zębów. Badanie wykonuje się również, jeśli występują choroby zębów i przyzębia. Jednym z takich schorzeń jest próchnica, która może być trudna do wykrycia, jeśli znajduje się, na przykład w miejscu styku dwóch zębów bądź pod wypełnieniami oraz koronami protetycznymi.
Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić ubytki próchnicowe, które nie są do określenia w trakcie podstawowego badania stomatologicznego. W przypadku chorób przyzębia (parodontoza) dzięki badaniu lekarz może między innymi stwierdzić postęp zaniku kości. Zdjęcie pantomogrficzne ukazuje nieprawidłowości, takie jak torbiele czy niewypełnione kanały. Badanie wykonuje się również podczas leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu można dokładnie określić wady zgryzu, a następnie szczegółowo opracować leczenie.
Kolejną sytuacją, w której wykonuje się ten rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, jest zaplanowany zabieg implantacyjny. Poprzez badanie można ocenić warunki anatomiczne oraz szczegółowo przygotować zabieg.
Zdjęcie pantomograficzne jest robione, gdy występuje infekcja - dzięki badaniu lekarz może odnaleźć ukryte źródło problemu. Urazy twarzoczaszki to także powód do wykonania tego typu zdjęcia. Badanie jest przeprowadzane, gdy pojawi się uraz żuchwy, szczęki bądź samych zębów.
Zdjęcie pantomograficzne może być wykonane nawet, jeśli pacjent nie ma zębów.

Zdjęcia cefalometryczne(rtg. cefalometryczny, cefalo)

Zdjęcia te umożliwiają bardzo dokładną diagnostykę wad ortodontycznych oraz precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego.
Zdjęcie cefalometryczne to metoda obrazowania części twarzowej czaszki, która uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i skórę badanego.
Zdjęcia cefalometryczne wykonywane są wg ustalonych procedur ustawiania głowy pacjenta, dlatego są badaniami powtarzalnymi oraz posiadają stałe powiększenie, które zwykle wynosi 10%. Zdjęcia te służą do oceny i pomiarów dla celów ortodoncji i protetyki stomatologicznej.
Badanie cefalometryczne wykonywane jest na specjalnej przystawce, która jest częścią aparatu pantomograficznego.
Głowa pacjenta unieruchomiona jest w kraniostacie, który składa się z pary uchwytów usznych, przytrzymujących głowę poprzez otwory słuchowe zewnętrzne oraz z pojedynczego uchwytu, zakładanego na nasadę nosa.

Nasz cyfrowy aparat pantomograficzny z przystawką do wykonywania zdjęć kefalometrycznych, zgodnie z ustawą, podlega comiesięcznym testom podstawowym, m.in. testuje się osiowość wiązki, rozdzielczość, powtarzalność ekspozycji etc.
Zdjęcie jest wydawane Pacjentowi na płytce CD w ciągu około 10 min.
Koszt badania w pracowni RTG Centrum Stomatologii Szkolnej to 75zł.

Dodatkowo wykonasz u nas RTG:

• pojedynczego zęba (zdjęcie punktowe)
  • zatok
  • nosogardła